W dniach 24-25 sierpnia odbyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2013 w Radomiu. Po uroczystej inauguracji pokazów przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, przed publicznością przedefilowało w powietrzu 46 samolotów i śmigłowców polskich Sił Powietrznych – między innymi samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce szkolne SW-4 Puszczyk, samoloty szkolne PZL-130 Orlik a także transportowe M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M oraz wielozadaniowe F-16.

Na Air Show swoje nadzwyczaj bogate umiejętności zaprezentowały  następujące zespoły akrobacyjne: szwajcarski Patrouille Suisse na samolotach F-5 Tiger, łotewski Baltic Bees na L-39 Albatros, chorwacki Wings of Storm na PC-9M oraz fiński Midnight Hawks, a także polskie Biało-Czerwone Iskry i Orliki. Publiczność z podziwem obserwowała wyjątkowo dynamiczne pokazy samolotów F-16 z Belgii, Grecji, Holandii i Turcji, ukraińskiego Su-27, francuskiego Rafale, włoskiego Eurofightera Typhoon oraz czeskich i węgierskich JAS 39 Gripen. Duże zaciekawienie wywołały podniebne akrobacje włoskiego transportowca C-27J Spartan. Na Air Show nie zabrakło śmigłowców: niezwykle manewrowego E-71i Blackhawk, Eurocoptera z pokazem ratownictwa bojowego połączonym z desantem  i AH-64 Apache, który zaprezentował malowniczy wyrzut flar oraz wspólny przelot z F-16. Za niezwykle spektakularny można było uznać pokaz wsparcia walk naziemnych z użyciem pirotechniki wykonany przez SU-22 oraz F-16.

Dwudniowe Air Show to największe pokazy lotnicze w Polsce – w tym roku zgromadziły kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Tegoroczna impreza była wyjątkowo udana, program pokazów bogaty, pogoda dopisała, a przede wszystkim było bezwypadkowo.

Wszystkich miłośników lotnictwa zapraszamy za dwa lata na kolejne AirShow!