W dniach 16-26 października 2014 roku w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu NOT odbył się Festiwal Książki Lotniczej. Była to okazja do zapoznania się z bogatą ofertą Wydawnictw Instytutu Lotnictwa oraz spotkania autorów książek.

Na stoisku Wydawnictw Instytutu Lotnictwa znalazły się m.in. publikacje z Biblioteki Historycznej i Biblioteki Naukowej, najnowsza książka profesora Tadeusza Królikiewicza i Wojtka Matusiaka pt. „Polski samolot i barwa. Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie 1940-1946″ oraz pozycje naukowe.

Odwiedzający mieli możliwość spotkania Jerzego Zięboraka – pilota doświadczalnego, wieloletniego pracownika Instytutu Lotnictwa, żołnierza Armii Krajowej, powstańca warszawskiego. Pan Zięborak był obecny na Festiwalu w dniach: 18 października (sobota) i 26 października (niedziela) w godz. 11-13. Była to okazja do rozmowy oraz otrzymania autografu. Wydawnictwa Instytutu Lotnictwa przygotowały specjalnie na tę okazję 10 gratisowych książek autorstwa pana Zięboraka – „Studium katastrofy Liberatora AL 523 Gibraltar 1943”.

W ramach Festiwalu zaplanowano również spotkanie autorskie z Jerzym Jędrzejewskim – byłym pilotem doświadczalnym, które odbyło się 26 października w godz. 11-13. Pan Jędrzejewski podpisywał swoją najnowszą książkę – „Polscy piloci doświadczalni”. W książce tej przedstawiono sylwetki pilotów, którzy wykonywali loty próbne na konstrukcjach szybowców, samolotów i śmigłowców na ziemiach polskich oraz pilotów polskiego pochodzenia, którzy wykonywali loty próbne poza krajem (np. J. Żurakowski, F. N. Piasecki, F. S. Gabreski). Autor  jest członkiem i założycielem Klubu Pilotów Doświadczalnych. Przez 40 lat był pilotem doświadczalnym; latał na 58 typach samolotów jednosilnikowych i wielosilnikowych. Pierwsze 5 osób, które przybędą na spotkanie z panem Jędrzejewskim otrzyma gratisowe egzemplarze tej publikacji.

Zwiedzający mogli zapoznać się z literaturą zarówno fachową jak i popularną dotyczącą historii, teraźniejszości i przyszłości aeronautyki. Wystawa była uzupełniona o liczne modele samolotów związanych z polskim lotnictwem wykonane przez Klub Miłośników Modelarstwa Redukcyjnego „Pancelot”. Jednocześnie prezentowana była ekspozycja poświęcona rocznicy Challenge 1934 r.: pamiątkowe fotografie, informacje prasowe, literatura, modele i liczne ciekawostki. W dniach 16 – 17 października można było zobaczyć unikatowy puchar z tych zawodów.

W trakcie Festiwalu odbywały się także pokazy filmów lotniczych oraz warsztaty z lotniczych gier planszowych dla dzieci i młodzieży.

17 października o godzinie 14. odbyła się konferencja poświęcona historii i przyszłości polskiego lotnictwa. na której głos zabiorą: gen. Jerzy Gotowała, płk. Jerzy Gruszczyński, Katarzyna Ochabska, dr hab. Edward Malak, dr Andrzej Glass oraz dr Tymoteusz Pawłowski.

Informacje o Festiwalu Książki Lotniczej dostępne są na stronie internetowej www.mtip.pl

Organizatorami Festiwalu były Muzeum Techniki i Przemysłu NOT i Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa. Patronat naukowy objął Instytut Lotnictwa.

Podziel się wpisem