Poduszkowiec PRC-600 wyposażony w maszt z głowicą obserwacyjną[/caption]

W środę 5 grudnia 2012 przeprowadzono testy systemu obserwacyjnego zainstalowanego na poduszkowcu Instytutu Lotnictwa. Na specjalnie przygotowanym eksperymentalnym poduszkowcu PRC-600 zamontowano wielosegmentowy maszt. Do masztu podłączono pompkę pneumatyczną umożliwiająca wysuwanie poszczególnych segmentów masztu. Na szczycie masztu zainstalowano głowicę wyposażoną w kamerę, którą można poruszać wokół trzech osi (obrót, przechylenie, pochylenie). Głowica z kamerą wyposażona w poziomicę, kompas i czujnik GPS jest stabilizowana obrotowo.  Jej sterowanie odbywa się za pomocą przenośnego komputera, na którym jest także wyświetlany oraz może być rejestrowany obraz z kamery. Po wysunięciu masztu obserwowano samoloty na pasie startowym lotniska. Próby potwierdziły przydatność  systemu do obserwacji oraz pozwoliły na określenie, jakie jego elementy wymagają poprawy.

Więcej zdjęć z prób poligonowych poduszkowca PRC-600 można zobaczyć tutaj