W dniach 10-11 kwietnia w Wiśle odbyła się Polska Regionalna Konferencja Symulacja 2014 – jedenaste już spotkanie użytkowników ANSYS oraz osób, związanych z symulacją komputerową. Tematem konferencji było zastosowanie środowiska ANSYS w zakresie obliczeń i symulacji wytrzymałościowych, zmęczenia, optymalizacji parametrycznej, przepływów oraz elektromagnetyzmu. Spotkanie zostało zorganizowane przez firmę MESco przedstawiciela ANSYS i jej partnerów, HBM nCode i CADFEM Gmbh.

W ramach konferencji przedstawiciele Instytutu Lotnictwa wygłosili referat dotyczący zastosowania programu Maxwell w projektowaniu i optymalizacji stanowiska badawczego do określenia własności magnetycznych materiałów pt. „Wykorzystanie specjalistyczne oprogramowanie Maxwell do weryfikacji konstrukcji stanowisk do badań materiałów magnetycznych”, będące efektem realizowanego tematu NCN „Demonstrator klapki mechanizacji skrzydła typu Butterfly Wing z wykorzystaniem materiału magnetoreologicznego”. Instytut reprezentowali pracownicy Centrum Nowych Technologii –Małgorzata Wojtas i Maciej Parafiniak.

W konferencji wzięło udział blisko 70 uczestników z przemysłu i ośrodków akademickich, którzy zaprezentowali ponad 26 referatów dotyczących zastosowania oprogramowania ANSYS w różnych dziadzinach. Wśród nich dwoje gości: Rob Coles z firmy HBM nCode pt. „Closing the Loop with Modal Test and Analysis” oraz Volker Bäumer z firmy CADFEM GmbH „Simulation is more than software”. Najwyżej przez uczestników oceniony został referat Adama Zachury z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG pt. „Quasi-statyczna analiza współpracy pary trybologicznej koła napędowego i zębatki w systemie posuwu kombajnu ścianowego” – który nagrodzony został przez organizatorów modelem zdalnie sterowanego drona.

Prezentacji referatów towarzyszyły warsztaty użytkowania oprogramowania ANSYS poświęcone: modelowaniu kontaktu, przygotowaniu geometrii do symulacji i obliczeń oraz analizom elektromagnetycznym dla mechaników. W trakcie warsztatów wykorzystywano oprogramowanie  Maxwell, SpaceClaim oraz Workbench, dedykowane przede wszystkim specjalistom z zakresu mechaniki.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje i warsztaty dotyczące wykorzystaniu środowiska ANSYS do przeprowadzania symulacji zjawisk elektromechanicznych i magnetycznych, które w znacznym stopniu ułatwiają proces optymalizacji projektowanych takich urządzeń oraz systemów, w tym, prezentacja Instytutu Lotnictwa dotycząca wykorzystania oprogramowania Maxwell, oraz przedstawiająca badania z wykorzystaniem nowych  elastomerów magnetoreologicznych zrealizowane na zbudowanym stanowisku w porównaniu z wynikami symulacji.

W kuluarach odbyły się dodatkowo prezentacje firm: SmartTech 3D – dotyczące urządzeń i  oprogramowania do pomiarów 3D, Fundacji Kardiochirurgii im. Prof. Religi – dotyczące nowych rozwiązań systemów i pomp wspomagania  serca (opracowanych z użyciem oprogramowania ANSYS), oraz stacji roboczych z wielkoformatowymi monitorami dotykowymi, przeznaczonych do złożonych obliczeń i symulacji, firmy HP, przygotowanymi przez organizatora MESco.

Więcej informacji i zdjęć można zobaczyć na stronie MESco:

Informacje ogólne

Fotogaleria

Podziel się wpisem