Instytut Lotnictwa w międzynarodowym projekcie w ESRF

prof. Manuel Francois z UTT

W dniach 12-17.11.2012 mgr inż. Elżbieta Gadalińska z NET Instytutu uczestniczyła w międzynarodowym projekcie pomiarów w prestiżowym ośrodku udostępniającym do badań promieniowanie synchrotronowe: European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) w Grenoble. W projekcie uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Université de Technologie Troyes (UTT) oraz Ecole Nationale Supérieure d’Arts et Métries w Paryżu (ENSAM). Pomiar dotyczył głównie stali dwufazowych, kompozytów typu MMC w stanie wyjściowym, pod obciążeniem oraz w trakcie współwystępujących zjawisk damage i necking. Pomiary synchrotronowe umożliwiają uzyskanie informacji o stanie naprężeń i o własnościach mikromechanicznych poszczególnych faz stopu w znacznie krótszym czasie niż np.: pomiary z użyciem laboratoryjnego dyfraktometru rentgenowskiego oraz ze znacznie większą rozdzielczością. Udział naszej przedstawicielki w cyklu pomiarowym przyczyni się w znacznym stopniu do wzrostu kompetencji zespołu laboratoryjnego NET instytutu.

• 17 sierpnia 2015 o 19:59:47 [Current Revision] przez admin
  • 26 lipca 2015 o 22:57:18 przez admin