Uroczyste otwarcie laboratorium odbyło się 8 stycznia 2014 roku z udziałem, m.in.: wicepremiera Janusza Piechocińskiego, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Krzysztofa Kurzydłowskiego oraz przedstawicieli uczelni wyższych, ministerstw i przedsiębiorstw technologicznych. Laboratorium powstało we współpracy z General Electric.

– Idea stworzenia w Engineering Design Center, pionie merytorycznym Instytutu Lotnictwa, laboratorium dającego możliwość badań łożysk lotniczych przewijała się w rozmowach biznesowych między Instytutem a General Electric Aviation od lat. W 2011 roku, w trakcie pierwszych, poważnych na ten temat rozmów, zapadła obustronna decyzja o podjęciu przez stronę polską wyzwania i próbie stworzenia w Instytucie nowych możliwości testowych – mówi prof. Witold Wiśniowski, dyrektor Instytutu Lotnictwa.

W prace nad projektem budowy laboratorium zaangażowane były osoby z różnych pionów Instytutu Lotnictwa, w tym z Centrum Nowych Technologii i Engineering Design Center, oraz amerykański GE Aviation. Posiadane wyposażenie oraz doświadczenie kadry badawczej plasują laboratorium na pierwszym miejscu na świecie wśród placówek tego typu. Kierownikiem laboratorium jest Paweł Szuchnik.

Przecięcia wstęgi podczas uroczystości otwarcia dokonali: wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz dyrektor Instytutu Lotnictwa prof. Witold Wiśniowski.

Wśród gości oglądających najnowsze wyposażenie laboratorium znaleźli się również: wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak, prezes zarządu General Electric Polska Magdalena Nizik, dyrektor Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych Ministerstwa Gospodarki Roman Adamczyk, dyrektor Departamentu Programów Offsetowych prof. Hubert Królikowski, dyrektor Engineering Design Center dr inż. Rafał Kajka, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Avio Polska oraz Sejmu RP.

Po uroczystości goście zwiedzili laboratorium testów głębinowych urządzeń wydobywczych ropy i gazu oraz szkołę silnikową. Wszyscy otrzymali też pamiątkowe statuetki w formie złotych łożysk.