Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych

27 marca 2014 r. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz dyrektor Instytutu Lotnictwa Witold Wiśniowski podpisali umowę o dofinansowanie projektu Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych. Łączna kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 18 mln złotych.

Na uroczystość podpisania umowy zostali zaproszeni również: Jan Wyrowiński – wicemarszałek Senatu RP, prof. dr hab. Jerzy Banaszek – dziekan wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej oraz prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz – dyrektor Centrum Badań Kosmicznych.

W swoim przemówieniu dyrektor Instytutu Lotnictwa Witold Wiśniowski zapowiedział uruchomienie studiów II stopnia w zakresie technologii kosmicznych i lotniczych we współpracy z wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Pierwsi studenci rozpoczną naukę w październiku 2014 roku.

Zapowiedział również  ścisłą współpracę z Centrum Badań Kosmicznych , które wspólnie z nowym Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych tworzyć będzie duet najbardziej konkurencyjnych jednostek tego typu w Polsce.

Centrum Innowacyjnych Technologii Kosmicznych jest najnowszą inwestycją przeprowadzaną w Instytucie Lotnictwa. Zatrudnienie znajdą w nim inżynierowie o różnych specjalizacjach. Będzie to także miejsce spotkań – budynek posiada bowiem zespół sal konferencyjnych, z których największa, w formie auli, będzie mogła pomieścić 500 osób.

Nowe centrum jest również ważną inwestycją dla Mazowsza.

– Przyjmuje się że ponad 30% potencjału naukowo badawczego to właśnie województwo mazowieckie. I w tym rozwoju naszego regionu chcemy stawiać na bardzo nowoczesne dziedziny. W tej chwili budujemy inteligentne specjalizacje – takie które będą nas stawiały w tym bardzo konkurencyjnym świecie, w pierwszej lidze europejskiej. Bez wątpienia, technologie kosmiczne i technologie lotnicze to właśnie ten obszar, który może dać szansę i Mazowszu i Polsce na dynamiczny rozwój – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Marszałek skierował także słowa do przyszłych pracowników centrum:

– Życzę, aby dzięki ich pracy i wysiłkowi Polska była w ekstralidze – również tych wysublimowanych, bardzo innowacyjnych obszarach nauki, produkcji, wytwarzania – bo myślę, że to jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Wszystkiego dobrego, dobrej przyszłości dla całego instytutu.

Po uroczystości goście zwiedzili budynek nowego centrum.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 48,3 mln zł.

• 25 listopada 2015 o 22:21:28 [Current Revision] przez admin
  • 25 listopada 2015 o 22:21:28 przez admin