W sobotę 8 grudnia 2012 odwiedził nas tłum dzieci ciekawych wybuchowych wrażeń. W tym dniu bowiem w Instytucie Lotnictwa miła miejsce impreza edukacyjna pod nazwą „Zabawy z nauką”. Impreza skierowana była do dzieci, podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy.
Głównym założeniem zrealizowanej imprezy było zaprezentowanie dzieciom zjawisk, praw fizycznych, chemicznych czy innych nauk pokrewnych w sposób odbiegający od tych przedstawianych w sposób konwencjonalny w pracowniach szkolnych.
Do udziału zaprosiliśmy kilka kół naukowych działających przy uczelniach wyższych, a także stowarzyszeń i firm działających na rynku usług oświatowych. I tak, bawiąc uczyli: Stowarzyszenie Naukowo – Oświatowe „Pozyton”, Firma iCount, Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston”, Koło Naukowe „Faza” oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Każdy z wystawców miał swoje wydzielone „laboratorium”, na którym prezentowane były eksperymenty oraz doświadczenia przez nich przygotowane, a w większości z nich, w tym w warsztatach z robotyki, chemii czy fizyki dzieci uczestniczyły bezpośrednio. W programie znalazły się między innymi pełne kolorów i niesamowitych efektów specjalnych eksperymenty i doświadczenia chemiczne prezentowane przez Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” oraz firmę iCount. Pokazy w laboratorium Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston” prowadzone były w oparciu o tematykę podróży, i tak zaproszone dzieci i młodzież zapoznała się z zasadą działania maszyny parowej, poznała tajniki XIX wiecznej fotografii, a także dowiedziało się jak rozpalić ognisko bez użycia zapałek. Firma iCount przygotowała fascynującą olimpiadę robotów zbudowanych wcześniej przez dzieci. W laboratorium Stowarzyszenia Naukowo-Oświatowego „Pozyton” dzieci mogły na własnych rękach doświadczyć wybuchu piany wodorowej czy napisać list używając do tego atramentu sympatycznego. Z kolei członkowie Koła Naukowego „Faza” prezentowali zasady działania transformatora Tesli oraz generatora udarów prądowych. Radości, uśmiechu, i co najważniejsze ciekawości było przy tym co nie miara. Radość ta osiągnęła apogeum, gdy na salę weszli wolontariusze na stałe współpracujący z Instytutem oraz pracownicy pionu marketingu z workami wypełnionymi mikołajkowymi prezentami.
Projekt zrealizowany został w ramach programu „Era Inżyniera”.

Galeria zdjęć z „Zabawy z nauką” znajduje się tutaj.

Podziel się wpisem