W dniach 16-17 maja 2016 w Instytucie Lotnictwa odbyła się szesnasta edycja Polsko-Amerykańskiej Konferencji Nauki i Technologii. Wydarzenie obfitowało nie tylko w prezentacje o tematyce lotniczej, ale było także okazją do dyskusji w gronie ekspertów oraz służyło wymianie doświadczeń. Organizatorami spotkania były Instytut Lotnictwa oraz Ohio State University.

Instytut Lotnictwa, obchodzący w tym roku 90-lecie działalności naukowo-badawczej, zainicjował podczas konferencji program wspólnych studiów doktorskich z Ohio State University. Umowę w tej sprawie podpisali dyrektor Instytutu Lotnictwa – Witold Wiśniowski oraz dyrektor Propulsion and Power Center w Ohio State University – Mike Benzakein. Celem współpracy jest umożliwienie doktorantom obu instytucji zdobycie międzynarodowego wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

W trakcie dwóch dni konferencji poruszono tematy związane z lotnictwem, kosmonautyką, energią, środowiskiem oraz edukacją. Prezentacje wygłosili przedstawiciele znanych firm, jak: General Electric, Pratt&Whitney, Lockheed Martin Aeronautics, Bell Helicopter, PGZ – Polska Grupa Zbrojeniowa, jak również eksperci z Instytutu Lotnictwa, Ohio State University, Politechniki Warszawskiej, University of Cincinnati oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Wśród gości byli także przedstawiciele polskich instytucji rządowych: Jadwiga Emilewicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Michał Kurtyka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Andrzej J. Piotrowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Grzegorz Kozłowski – radca-minister, dyrektor departamentu Ameryk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Kathleen Morenski – radca ds. politycznych i ekonomicznych w Ambasadzie USA w Polsce.

Nowością w trakcie tegorocznej edycji konferencji był panel dyskusyjny z udziałem ekspertów. O perspektywach i szansach na przyspieszenie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej i technologicznej dyskutowali: Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), Mike Benzakein (Ohio State University), Ronald J. Kurjanowicz (RJK Consulting), Dorota Grejner-Brzezinska (Ohio State University), Grzegorz Kozłowski (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Magdalena Nizik (General Electric Company Polska), Zdobysław Goraj (Instytut Lotnictwa) i Rajmund Bacewicz (Politechnika Warszawska).

Kolejna edycja Polsko-Amerykańskiej Konferencji Nauki i Technologii odbędzie się w przyszłym roku w Ohio State University.

Strona konferencji: www.ilot.edu.pl/pac.