W dniach 7-8 września 2016 w Instytucie Lotnictwa odbyła się 2. Polsko-Brazylijska Konferencja Nauki i Technologii. Wspólna inicjatywa Instytutu Lotnictwa oraz Uniwersytetu w Brasilii jest platformą spotkań dla naukowców z sektora lotniczego,  kosmicznego i energii oraz przedstawicieli dyplomacji i administracji publicznej. Tegoroczną konferencję otworzyli wspólnie dyrektor Instytutu Lotnictwa, profesor Witold Wiśniowski oraz ambasador Brazylii w Polsce, Alfredo Leoni.

7 września Brazylia świętuje swój Dzień Niepodległości. Właśnie tą datą rozpoczęto drugą z kolei Polsko-Brazylijską Konferencję Nauki i Technologii. Konferencja miała na celu przybliżenie i nawiązanie współpracy między uniwersytetami, instytutami, przemysłem oraz agendami rządowymi obu krajów. O współpracy polsko-brazylijskiej mówili goście specjalni: Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Grzegorz Kozłowski, dyrektor departamentu Ameryk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Joanna Gocłowska-Bolek, dyrektor Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Konferencja to forum wymiany myśli na bieżące tematy związane z rozwojem technologii. Dyskusje toczyły się wokół tematyki trzech sesji: technologii kosmicznych i lotniczych, obrony i bezpieczeństwa oraz energii i środowiska. Wyniki prac badawczych przedstawili naukowcy instytucji współorganizujących spotkanie, jak również zaproszeni prelegenci z Council of European Aerospace Societies (CEAS), PZL Mielec, Ministerstwa Obrony Brazylii, Wojskowej Akademii Technicznej, Embraer, PGZ – Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Techniki Cieplnej oraz spółki MEDCOM.

2. Polsko-Brazylijska Konferencja Nauki i Technologii odbyła się w ramach obchodów Jubileuszu 90-lecia Instytutu Lotnictwa odbywającego się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Oficjalna strona konferencji: www.ilot.edu.pl/pbc.