25-lecie EREA | 25th anniversary of EREA

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa znalazła się w gronie wiodących instytutów badawczych w dziedzinie aeronautyki i kosmonautyki w Europie sygnujących zobowiązanie wobec Komisji Europejskiej w ramach współpracy EREA (Association of European Research Establishments in Aeronautics). Członkowie stowarzyszenia odnowili tym samym po 25 latach zobowiązanie do zacieśnienia współpracy w zakresie badań nad rozwojem nowych technologii, stawianiu czoła współczesnych wyzwaniom z zakresu transportu lotniczego, edukacji i działań na rzecz przyszłych pokoleń.

Podpisanie porozumienia odbyło się 18 czerwca 2019 roku przy okazji obchodów 25. rocznicy powstania stowarzyszenia EREA. Uroczystość była istotnym punktem programu w ramach International Paris Air Show 2019 w Le Bourget – największych i najważniejszych targów lotniczych, gdzie spotykają się przedstawiciele środowiska przemysłowego, naukowego i politycznego.

Porozumienie podpisały następujące instytucje:

• AIT – Austrian Institute of Technology,
  • CEiiA – Centre of Engineering and Product Development,
  • CIRA – Italian Aerospace Research Center,
  • CSEM – Non-profit Swiss research and technology organization,
  • DLR – German Aerospace Center,
  • FOI – Swedish Defence Research Agency,
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa,
  • INCAS – National Institute for Aerospace Research Romania,
  • Gombierno de Espana, Ministerio de Defensa,
  • Instituto Nacional de Tecnica Aeroespacial,
  • NLR – Netherlands Aerospace Centre,
  • ONERA – The French Aerospace Lab,
  • VZLU – Czech Aerospace Research Centre.

Wydarzenie było szeroko dyskutowane i relacjonowane w mediach niemieckich, holenderskich, francuskich oraz hiszpańskich.

Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa reprezentowali: dr inż. Paweł Stężycki – dyrektor naczelny oraz Agata Wierzbińska – główny specjalista ds. rozwoju współpracy międzynarodowej.

Minione wydarzenie jest kolejnym przykładem na rosnące, czynne zaangażowanie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w projekty o znaczeniu europejskim.

Dyrekcja oraz pracownicy Instytutu są stale obecni w ramach prac w instytucjach o zasięgu europejskim oraz światowym, takich jak ACARE, ICAS, EASN, IFAR, CEAS itp.