5 lipca 2018 roku w rezydencji ambasadora USA w Warszawie odbyła się ceremonia 242. rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Na zaproszenie ambasady USA udział w wydarzeniu z ramienia Instytutu Lotnictwa wzięła dr hab. Joanna Cygler – pełnomocnik dyrektora ds. organizacji badań naukowych.

Wydarzenie zgromadziło wielu znakomitych gości oraz przedstawicieli najbardziej znanych amerykańskich firm, również z branży lotniczej. Atrakcją wieczoru był pokaz fajerwerków. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra Wojska Polskiego oraz DJ Hirek Wrona.

Mocne więzi pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi widać przede wszystkim w obecnej współpracy biznesowo-naukowej. W 2000 roku Instytut Lotnictwa podpisał porozumienie z jedną z najpotężniejszych amerykańskich firm, General Electric dotyczące powołania Engineering Design Center, gdzie realizowane są projekty dla branży lotniczej. Instytut Lotnictwa jest też organizatorem cyklu polsko-amerykańskich konferencji nauki i technologii oraz partnerem naukowym uniwersytetu stanowego w Ohio (Ohio State University).