Z okazji 90-lecia Instytutu Lotnictwa wydana została niezwykła publikacja przybliżająca sylwetki osób pracujących lub związanych z Instytutem. Autorami wspomnień są byli i obecni pracownicy oraz ich bliscy. Publikacja powstała pod redakcją dr. hab. inż. Witolda Wiśniowskiego – dyrektora Instytutu Lotnictwa.

Najsłynniejsi polscy piloci, inżynierowie, konstruktorzy lotniczy, naukowcy oraz pracownicy administracji we wspomnieniach przyjaciół, przełożonych, jak i w krótkich biogramach – taki był zamysł jubileuszowej publikacji o pracownikach Instytutu Lotnictwa. To pozycja ważna nie tylko ze względu na swoją wartość sentymentalną. To przede wszystkim historia ludzi, którzy tworzyli polskie lotnictwo i rozwijali polską naukę.

– Tą publikacją chcemy oddać hołd tym, którzy wyróżnili się swoimi osiągnięciami w polskiej nauce i technice, ale także przypomnieć tych, o których w sposób szczególny przechowaliśmy nasze wspomnienia – naszych przełożonych oraz koleżankach i kolegach zza biurka.

Witold Wiśniowski – dyrektor Instytutu Lotnictwa

Wspomnienia przybliżają czytelnikom kulisy pracy nad ważnymi konstrukcjami lotniczymi, pozwalają poznać charakter pracy inżynierskiej i badawczej w minionych latach, ale nie tylko. Autorzy wspomnień skupiają się także na relacjach osobistych, unikalnych wspomnieniach nie zapisanych nigdy wcześniej w oficjalnych biografiach. Różnice pokoleń, doświadczeń życiowych, a niejednokrotnie też różnica w ocenie bieżących zdarzeń i zjawisk – to wszystko wpływa na wielowymiarowość wspomnień zawartych w publikacji.

Wśród osób wymienionych w książce są m.in.: pilot doświadczalny Andrzej Abłamowicz, Gustaw A. Mokrzycki – jeden z pierwszych kierowników Instytutu Badań Technicznych Lotnictwa, pilot doświadczalny Ludwik Natkaniec, Tadeusz Sołtyk – najsłynniejszy polski konstruktor lotniczy, Bronisław Żurakowski – konstruktor lotniczy oraz wielu innych.

– Nie można zapomnieć, że sukces Instytutu Lotnictwa na przestrzeni tych wszystkich lat zależał przez te wszystkim od pracy tysięcy inżynierów i naukowców – nas wszystkich. To dzięki wspólnej i wytrwałej pracy mógł rozwijać się polski przemysł. Tutaj też uczyliśmy się fachu od najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach – chcieliśmy tu być ze względu na nich – naszych mistrzów. Od nich czerpaliśmy inspirację i siły do dalszych działań. To dzięki nim mogliśmy się rozwijać – mówi Witold Wiśniowski.

Książka została wzbogacona materiałami zdjęciowymi ukazującymi codzienną pracę inżynierów podczas ich pracy naukowo-badawczej w biurach konstrukcyjnych i laboratoriach oraz podczas prób lotniczych.

Publikację można nabyć w e-sklepie Wydawnictw Naukowych Instytutu Lotnictwa.

Więcej o  wspomnieniach na stronie jubileuszowej: Instytutu Lotnictwa: http://ilot90.pl/tu-byli-tu-pracowali/

Podziel się wpisem