22 maja w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów odbędzie się Noc Robotów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia stoiska Zakładu Teledetekcji Instytutu Lotnictwa. Na odwiedzających czeka wiele kosmicznych atrakcji!

I.    „Kosmiczne selfie”
Zapraszamy zwiedzających do pasjonującego świata obrazowania wielospektralnego. Zaprezentujemy różnice obrazu w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego. Zapraszamy do zrobienia zdjęcia kamerą wielospektralną i wyboru najbardziej korzystnego wyciągu spektralnego. Zdjęcie to razem ze zdjęciami lasów badanych w ramach programu HESOFF zostaną przesłane na wskazany adres e-mail.

II.    „Spacer po Marsie”
Za pomocą zaawansowanych narzędzi algebraicznych i topologicznych w Zakładzie Teledetekcji tworzymy trójwymiarowe modele terenu, np. znacznych fragmentów powierzchni Marsa. Na naszym stanowisku będzie można pospacerować po północnych równinach Czerwonej Planety, a nawet zajrzeć do znajdujących się tam kraterów uderzeniowych!

III.    Stanowisko marsjańskie
Wyobraźmy sobie, że wybieramy się w podróż na Marsa, co będzie nas tam czekać? Tylko zimna i nieprzyjazna skalista pustynia. A jak było kiedyś przed miliardami lat? Na Marsie płynęła woda, posiadał on grubą atmosferę – wymarzone miejsce dla narodzin życia. Niestety ludzka stopa jeszcze tam nie stanęła, ale przesyłane dane z sond marsjańskich i łazików potwierdzają nasze przypuszczenia dotyczące burzliwej przeszłości Marsa. Co sprawiło, że dzisiaj Mars wygląda inaczej? Ta zagadka do dziś nie jest rozwikłana. Postaramy się przybliżyć ostatnie wyniki badań świadczące o istnieniu rzek i mórz w dawnej historii Marsa oraz w przybliżeniu określić kiedy skończył się czas jego dawnej świetności. Będzie także możliwość obejrzenia zdjęć powierzchni planety w 3D.

IV.    Biomasa i przetwarzanie zdjęć
Poznaj świat roślin widziany w wielu zakresach spektralnych. Przedstawimy sygnaturę spektralną dla różnego typu roślinności (biomasy) w zależności od kondycji i stanu fizjologicznego roślin. Pokażemy sposób w jaki platforma multispektralna charakteryzuje stan zdrowotny biomasy i pozwala na zróżnicowanie typów roślinności według wskaźnika NDVI.

Na naszym stoisku będzie można również zobaczyć fascynujące prezentacje o Marsie, alternatywnych źródłach zasilania samolotów bezzałogowych, misjach fotolotniczych oraz o biomasie i przetwarzaniu zdjęć.

Serdecznie zapraszamy!

Noc Robotów PIAP
22 maja, 16:00-24:00
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów
Al. Jerozolimskie 202, Warszawa
http://www.nocrobotow.pl/

Podziel się wpisem