Dyrektor Instytutu Lotnictwa objął patronatem naukowym Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających, który odbywa się w dniach 18 – 24 marca w Muzeum Techniki w Warszawie. Na Przeglądzie są prezentowane aparaty latające oraz całe systemy, które mogą zastąpić maszyny załogowe w każdej pracy „nudnej, brudnej lub niebezpiecznej” (tzw. 3D – dull, dirty, dangerous). Dzięki brakowi załogi są lżejsze i mniejsze od odpowiedników pilotowanych przez człowieka znajdującego się na pokładzie. Goście Przeglądu mogą zobaczyć m. in. system FlyEye przeznaczony do dyskretnej obserwacji, rozpoznania i wyznaczenia współrzędnych obserwowanego celu, wielozadaniowy system NEO czy bezzałogową paralotnię służącą do fotografowania pól uprawnych. Licznie reprezentowane są wielowirnikowce, które mogą służyć na przykład do obserwowania imprez masowych oraz obsługi agencji fotograficznych i filmowych wykonując zdjęcia „z lotu ptaka”.

Na Przeglądzie swoje konstrukcje prezentują także studenci, którzy mogą wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę dyplomową. W sumie zostanie pokazanych ponad 40 konstrukcji, które powstały w polskich firmach, instytutach badawczych oraz technicznych szkołach wyższych.

W pierwszym dniu Przeglądu odbyło się seminarium dotyczące rozwoju polskich bezzałogowców, uwarunkowań prawnych związanych z ich użytkowaniem, przestrzeni powietrznej, doświadczeń konstruktorów i użytkowników. Prelegentami byli przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Wszystkie osoby zainteresowane lotnictwem mogą między innymi podziwiać akrobacje wielowirnikowców. Dzieci mogą zasiąść za sterami symulatorów oraz w pełni wyposażonych urządzeń.

Organizatorami Przeglądu są: Muzeum Techniki w Warszawie i Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa.

Więcej informacji na temat imprezy można przeczytać tutaj.

Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna tutaj.

Filmy z imprezy można obejrzeć tutaj, tutaj i tutaj.

 

Podziel się wpisem