Instytut Lotnictwa włączył się w oficjalne obchody 100-lecia polskiego lotnictwa pod hasłem „100 lat współpracy nauki i przemysłu”. Celem kampanii informacyjnej prowadzonej na oficjalnej stronie www.100latlotnictwa.pl oraz w mediach społecznościowych jest pokazanie wkładu Instytutu Lotnictwa w rozwój przemysłu lotniczego w Polsce od lat przedwojennych do chwili obecnej.

Instytut Lotnictwa to jeden z najstarszych instytutów badawczych w Polsce. To właśnie tutaj przed wojną były badane i certyfikowane wszystkie polskie samoloty. W swojej bogatej historii Instytut uczestniczył w pracach nad rozwojem polskich szybowców oraz prowadził własne prace konstrukcyjne, m.in. odrzutowego samolotu szkolno-treningowego TS-11 „Iskra” czy samolotu szkolno-bojowego I-22 „Iryda”.

Dziś Instytut Lotnictwa współpracuje ściśle ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego: General Electric, Boeing, Airbus, czy Pratt&Whitney. Prowadzi prace nie tylko dla przemysłu lotniczego, ale także kosmicznego, motoryzacyjnego, budowniczego, energetycznego, chemicznego, stoczniowego,  zbrojeniowego oraz dla sportu.

Instytut Lotnictwa może pochwalić się wieloma znaczącymi osiągnięciami:

• udanymi testami rakiety ILR-33 „Bursztyn”, która jako pierwsza na świecie rakietą wykorzystuje jako utleniacz nadtlenek wodoru o stężeniu powyżej 98%,
  • zaprojektowaniem i wdrożeniem do produkcji turbiny jednego z największych na świecie silników lotniczych GEnx,
  • opracowaniem innowacyjnej w skali światowej metody oceny bezpieczeństwa samolotu w trakcie badań flatterowych w locie,
  • opracowaniem mechanizmu koncepcji blokady niekontrolowanego wycieku węglowodorów w rurociągach, który umożliwił usunięcie słynnej awarii wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej,
  • zaprojektowaniem unikatowego silnika turboodrzutowego wyposażonego w detonacyjną komorę spalania,
  • stworzeniem Centrum Turbin Gazowym, w którym znajduje się największa w Europie komora próżniowa do badań silników lotniczych i turbin przemysłowych,
  • wypromowaniem zagadnienia profesjonalnego wykorzystania do transportu systemu samolotów lekkich (Small Air Transport – SAT) jako celu strategicznego Unii Europejskiej.

Częścią kampanii oprócz prezentacji najnowszych osiągnięć będzie także przypomnienie wybranych osób zasłużonych dla polskiego lotnictwa oraz związanych z Instytutem Lotnictwa. Wspomnienia oraz biogramy dostępne są na:  http://100latlotnictwa.pl/zasluzeni/. Lista przebadanych w Instytucie Lotnictwa samolotów, szybowców oraz śmigłowców po wojnie dostępna tutaj: http://100latlotnictwa.pl/samoloty/. Na stronie można znaleźć także kalendarium najważniejszych wydarzeń tworzących ponad 90-letnią historię Instytutu Lotnictwa oraz listę wydarzeń roku jubileuszowego, współorganizowanych przez Instytut lub, w których będą brać udział nasi przedstawiciele.

Zapraszamy do obserwowania kanałów informacyjnych Instytutu Lotnictwa w mediach społecznościowych na Facebooku, Twitterze, LinkedInie, Youtubie i Instagramie.