Konferencja 11th Development Trends in Space Propulsion Systems

W dniach 14-15 listopada 2019 w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, odbyła się 11. edycja konferencji naukowej pt. Development Trends in Space Propulsion Systems. Organizatorami konferencji były Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Politechnika Warszawska.

Konferencję otworzył dr inż. Paweł Stężycki – dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej – pułkownik Marcin Górka.

W uznaniu zasług dla organizacji konferencji oraz rozwoju polskiego sektora technologii rakietowych  uhonorowano profesora Piotra Wolańskiego.

Konferencja zgromadziła wielu ekspertów i naukowców z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii, Włoch, Słowacji oraz Ukrainy. W trakcie dwudniowych obrad zaprezentowano najnowsze osiągnięcia w dziedzinach rakiet suborbitalnych, silników rakietowych na paliwa ciekłe, silników hybrydowych na paliwo stałe i napędów elektrycznych.

Ważną częścią konferencji była debata na temat rozwoju ekologicznych materiałów pędnych, w której udział wzięli przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, DLR oraz firmy FOTEC.

11th Development Trends in Space Propulsion Systems

W trakcie konferencji odbył się także konkurs na najlepszą pracę studencką. Nagrodę główną o wartości 1000 zł ufundowaną przez Politechnikę Warszawską – wręczył prodziekan uczelni, dr hab. inż. Artur Rusowicz, prof. PW.

Zwycięzcą konkursu został Sousains Alexandros z University of Applied Sciences Wiener Naustadt za prezentację pt.: „Application of field Emission Electric Propulsion for the CubeSat Mission CLIMB”.

Wyróżnieni zostali również Dominik Zdybał oraz Wojciech Kłos z Akademii Górniczo-Hutniczej (prezentacja pt. „Selective laser sintering in design of robust, high regression rate fuels for hybrid rocket engines”).

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 100 uczestników, co pokazuje, że kolejne edycje wydarzenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem sektora kosmicznego krajowego i światowego.

Patronat honorowy nad konferencją objęły: Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

11th Development Trends in Space Propulsion Systems

Galeria zdjęć dostępna na stronie konferencji.

• 20 listopada 2019 o 13:58:10 [aktualna wersja] przez Joanna Pieniążek
  • 20 listopada 2019 o 13:58:10 przez Joanna Pieniążek