6 czerwca 2014 roku w 70. rocznicę lądowania Aliantów na plażach Normandii odbyła się konferencja naukowa dotycząca wydarzeń z tamtego okresu. Organizatorem konferencji był Instytut Lotnictwa.

W konferencji wzięło udział wielu znamienitych gości – ambasadorów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego,  ministerstw, środowiska naukowego,  generałów, historyków,  lotników, osób związanych z lotnictwem, przedstawicieli mediów oraz uczniów i studentów.

W trakcie konferencji miała miejsce promocja książki autorstwa profesora Tadeusza Królikiewicza oraz Wojtka Matusiaka pt. „Polski samolot i barwa. Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie 1940-1946”. Książka została wydana we współpracy Wydawnictw Naukowych Instytutu Lotnictwa oraz Wydawnictwa Bellona.

Po konferencji odbył się koncert piosenek Edith Piaf w wykonaniu Doroty Lulki wraz z zespołem: Paweł Nowak – akordeon oraz Maciej Sadowski – kontrabas.

Po części artystycznej, goście zostali zaproszeni na uroczysty bankiet.

Patronat honorowy nad konferencją „Podniebni bohaterowie” objął Instytut Pamięci Narodowej.

Więcej informacji: ilot.edu.pl/dday