Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najstarszych placówek badawczych w Europie. Powstał oficjalnie w 1926 roku, chociaż jego korzenie sięgają 1918 roku. Przez 93 lata działalności naukowcy i konstruktorzy pracujący w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wnieśli wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki i obronności Polski.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa od początku swojej historii prowadzi działalność badawczą ukierunkowaną na praktyczne wykorzystanie wyników prac. Polityka rozwojowa Instytutu Lotnictwa opiera się na kontynuacji tradycyjnych obszarów badawczych, takich jak aerodynamika, projektowanie i badania struktur lotniczych, osprzęt lotniczy, napędy. Ważny aspekt działalności stanowią również intensywne wdrażania nowych dziedzin, takich jak: komputerowe wspomaganie projektowania, nowe techniki badania materiałów, projektowanie systemów adaptacyjnych, zastosowania mikro- i nanotechnologii, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, wykorzystanie technologii lotniczych w medycynie i ochronie zdrowia, lotniczy transport lokalny, techniki i technologie kosmiczne.
Instytut został podzielony na sześć pionów merytorycznych:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przynależy do krajowych i światowych organizacji badawczych i technicznych. Od lutego 2005 roku Instytut jest partnerem przedsięwzięcia „AERONET – Dolina Lotnicza”. Jest to konsorcjum składające się z wielu prestiżowych jednostek naukowych. W kwietniu 2008 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa został przyjęty do Stowarzyszenia Europejskich Instytutów Badawczych EREA, którego celem jest konsolidacja, koordynacja i podejmowanie wspólnych działań. 7 czerwca 2010 roku w niemieckim Luebbenau powołano do życia międzynarodową organizację International Forum for Aviation Research (IFAR). Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, reprezentując w jej strukturach Polskę, odegrał ważną w jej powstaniu rolę, stając się jednym ze współzałożycieli.
W chwili obecnej Instytut jest w fazie dynamicznego rozwoju, będącego wynikiem trafnych decyzji strategicznych, konsekwentnej realizacji przyjętych kierunków działań oraz poziomu merytorycznego, aktywności i zaangażowania w ten proces pracowników. Instytut prowadzi szeroką współpracę z wieloma polskimi i zagranicznymi uczelniami, instytucjami naukowymi, ośrodkami badawczymi i laboratoriami przemysłowymi. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak General Electric, Airbus, Boeing, Pratt&Whitney, Sikorsky czy Rolls-Royce.
Więcej informacji o Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa na www.ilot.edu.pl