Instytut Lotnictwa otworzył nowoczesne w skali europejskiej i światowej Centrum Turbin Gazowych. Dzięki unikalnej bazie laboratoryjnej oraz największej na świecie komorze próżniowej, będącej na wyposażeniu nowego centrum, możliwe będzie prowadzenie badań przemysłowych turbin gazowych oraz silników dla sektora lotniczego. Oficjalne otwarcie z udziałem przedstawicieli ministerstw, najważniejszych polskich uczelni technicznych oraz zagranicznych gości odbyło się 20 stycznia 2016 roku.

Budowa Centrum Turbin Gazowych jest wynikiem współpracy Instytutu Lotnictwa z Wojskową Akademią Techniczną i Politechniką Warszawską, współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Instytut Lotnictwa zobowiązał się w ramach tej współpracy do wybudowania najnowocześniejszego obiektu mogącego pomieścić innowacyjne przestrzenie projektowe i badawcze, w których docelowo będzie pracować 260 polskich inżynierów. Inwestycją zainteresowany jest również partner strategiczny Instytutu Lotnictwa – firma General Electric, której przedstawiciele wzięli udział w oficjalnym otwarciu.

Budowa nowego centrum została ukończona w ekspresowym tempie, w niecały rok od decyzji o rozpoczęciu inwestycji na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Jej całkowity koszt wyniósł ponad 100 mln złotych. Trzykondygnacyjny budynek składa się z hali napraw, w której prowadzone będą prace monterskie, lutownicze i spawalniczo-szlifierskie, warsztatu innowacji, czyli nowoczesnej prototypowni wyposażonej m.in. w drukarki 3D, hali montażowej z dwiema suwnicami dwubramowymi o udźwigu 50 ton każda, gdzie umieszczona zostanie turbina gazowa oraz z inżynierskich biur projektowo-serwisowych.

Warszawskie centrum może już teraz poszczycić się posiadaniem największej komory próżniowej na świecie. Przeznaczona do przeprowadzania testów urwania łopaty największych silników turbinowych mierzy 12 metrów długości, 5,5 metra szerokości, a jej całkowita waga to 177 ton.

Otwarcie CTG_GTC opening_33

Do końca roku w CTG zostanie umieszczona również turbina gazowa, która posłuży jako symulator do weryfikacji szerokiej gamy oprzyrządowania oraz do rozwoju napraw w zakresie spajania. Goście otwarcia mogli jednak już teraz zobaczyć jej wizualizację w skali 1:1.

W przemówieniach podkreślano znaczenie nowej inwestycji dla rozwoju i wzmocnienia kompetencji polskich jednostek naukowych oraz międzynarodowej współpracy. Centrum Turbin Gazowych ma szansę stać się istotnym graczem na rynku usług badawczych. Przewagą nowego centrum będzie możliwość zaoferowania bardziej kompleksowych usług, realizacja złożonych tematów badawczych, w których charakterystyka i rozwój turbin dotyczą zarówno specyfiki i oczekiwań sektora lotniczego, jak i energetycznego.

Na uroczystości otwarcia Centrum Turbin Gazowych obecni byli: dr inż. Rafał Kajka – Zastępca Dyrektora Instytutu Lotnictwa, Jerzy Majchrzak – Dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Rozwoju, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski – Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dr Alicja Adamczak – Prezes Urzędu Patentowego RP, Magdalena Nizik – Prezes Zarządzający General Electric Company Polska, John Lammas – Gas Power Systems Vice President, GE Officer, Mike Leary – General Manager, Gas Turbine Engineering General Electric, Steve Hartman – Power Services Vice President, GE Officer, prof. dr hab. inż. Witold Wiśniowski – Dyrektor Instytutu Lotnictwa, prof. dr hab. inż. Roman Domański – Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Lotnictwa, prof. dr hab. inż. Aleksander Olejnik – Wojskowa Akademia Techniczna oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Banaszek – Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Z okazji wybudowania CTG gościom uroczystości zostały wręczone pamiątkowe statuetki.