Testy systemu UTM w mieście Reno | UTM system tests in the city of Reno

Inżynierowie z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wzięli udział w wyjątkowych na skalę światową testach systemu zarządzania ruchem  pojazdów bezzałogowych (UTM – Unmanned Aircraft System Traffic Management) w obszarze zurbanizowanym, które odbyły się w mieście Reno, w stanie Nevada, USA. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa była jedyną instytucją zagraniczną zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach.

Relacja z testów ukazała się w amerykańskiej telewizji CNBC. Na nagraniu widoczny jest dron  rozwijany w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, który  przeszedł wszystkie etapy wielopoziomowej integracji wymaganej dla wzięcia udziału w manewrach TCL4:

Koordynatorem całego przedsięwzięcia było NASA’s Ames Research Center we współpracy z Nevada Institute of Autonomous Systems (NIAS) oraz Federal Aviation Administration (FAA). W testach wzięły udział instytucje akademicko-naukowe oraz znaczące światowe firmy działające na rynku dronowym.

Bezzałogowe loty w warunkach miejskich. Na zdjęciu widoczna platforma bezzałogowa Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa | Unmanned flights in urban conditions. In the photo: unmanned platform of the Łukasiewicz Research Network - Institute of Aviation
Bezzałogowe loty w warunkach miejskich. Na zdjęciu widoczna platforma bezzałogowa Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa | Unmanned flights in urban conditions. In the photo: unmanned platform of the Łukasiewicz Research Network – Institute of Aviation

Działania NASA wkroczyły w tym roku na poziom TCL4 – oznacza to, że po raz pierwszy testy odbyły się poza zasięgiem wzroku operatorów w kontrolowanej przestrzeni na terenie miejskim. Na czas manewrów, przestrzeń ta została wyłączona z ruchu kołowego i pieszego.

Loty realizowało kilka bezzałogowców jednocześnie na trasach pomiędzy wysokimi budynkami. Kluczowe dla tych testów było skupienie się na technologiach, które w przyszłości zapewnią bezpieczeństwo tego typu lotów w warunkach miejskich. Są to m.in.: wykrywanie i unikanie kolizji, wzajemna komunikacja pojazdów latających, zautomatyzowane technologie lądowania oraz usługi UTM wspierające operacje bezzałogowych systemów latających.

Do końca 2019 roku prototypowy system UTM wraz z rekomendacjami oraz uwagami pozyskanymi z testów zostanie przekazany do FAA do dalszego rozpoznania. Planowane są dalsze testy z udziałem wszystkich dotychczasowych partnerów przedsięwzięcia.

W czerwcu 2019 przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wezmą udział w Nevada Global – Polish Business & Innovation Week. W trakcie wizyty, 15 czerwca, w mieście Reno odbędą się wspólne manewry NASA, NIAS oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. W wydarzeniu weźmie udział Prezydent RP, Pan Andrzej Duda.